Konkluzje Prezydencji RE, Dokumenty Rady UE z odnośnikami

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Konkluzje prezydencji Rady Europejskiej w Brukseli, 19 i 20 marca 2009 r.

 

RADA              Bruksela, 29 kwietnia 2009 r. (05.05)

UNII EUROPEJSKIEJ              (OR. en)

 

 

7880/1/09 REV 1

 

 

 

 

CONCL1

 

 

 

PISMO PRZEWODNIE             

od: Prezydencja

do:              Delegacje             

Dotyczy:              RADA EUROPEJSKA W BRUKSELI

19 i 20 MARCA 2009 r.

 

KONKLUZJE PREZYDENCJI

 

Delegacje otrzymują w załączeniu zmienioną wersję konkluzji prezydencji z posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli (19-20 marca 2009 r.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PL

 

 

 

 

 

mkk/KS/lw

1

PL

7880/1/09 REV 1

Konkluzje prezydencji Rady Europejskiej w Brukseli, 19 i 20 marca 2009 r.

Rada Europejska dała wyraz ufności w zdolność UE do pokonania kryzysu finansowego

i gospodarczego. Po przeanalizowaniu znaczącego bodźca fiskalnego wprowadzanego obecnie do

gospodarki UE (ponad 400 mld EUR) Rada Europejska podkreśliła, że wspólne działania

i koordynacja stanowią jeden z kluczowych elementów europejskiej strategii naprawy i podkreśliła,

że Europa dołoży wszelkich koniecznych starań, aby przywrócić wzrost gospodarczy. Zwróciła

również uwagę, że jednolity rynek ma kapitalne znaczenie dla skrócenia i złagodzenia recesji

w Europie. Podkreślając potrzebę ponownego uruchomienia akcji kredytowej dla przedsiębiorstw

i gospodarstw domowych, uzgodniła przyspieszenie osiągnięcia porozumienia w sprawie

oczekujących na przyjęcie wniosków prawodawczych dotyczących sektora finansowego. W czerwcu

Rada Europejska podejmie pierwsze decyzje służące wzmocnieniu systemu nadzoru i regulacji

sektora finansowego UE, którego podstawą będą wnioski Komisji wynikające z pogłębionej

dyskusji na temat sprawozdania de Larosiere'a prowadzonej na forum Rady. Na podstawie

własnego doświadczenia UE oraz pragnienia wniesienia istotnego wkładu w ukształtowanie

przyszłego międzynarodowego ładu w sektorze finansowym, Rada Europejska określiła stanowisko

Unii na szczyt państw grupy G20 w dniu 2 kwietnia w Londynie.

 

Rada Europejska powróciła również do kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Uzgodniła w szczególności wytyczne mające służyć stworzeniu mechanizmu reagowania kryzysowego na wypadek zakłócenia dostaw. Rada Europejska zajęła się również dalszymi przygotowaniami do konferencji kopenhaskiej poświęconej zmianie klimatu. Uzgodniła ponadto oświadczenie w sprawie uruchomienia partnerstwa wschodniego.

 

o

o o

 

Posiedzenie Rady Europejskiej zostało poprzedzone wystąpieniem przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Hansa-Gerta Pótteringa, po którym nastąpiła wymiana poglądów.

 

o

o o

 

I.     Sytuacja gospodarcza, finansowa i społeczna

 

Pokonanie światowego kryzysu gospodarczego i finansowego jest jednym z najważniejszych wyzwań, przed jakimi UE kiedykolwiek stanęła. Dzięki wspólnemu działaniu UE może zapewnić swojemu sektorowi finansowemu silne podstawy, umożliwić napływ kredytów do gospodarki realnej, a także chronić swoich obywateli przed najgorszymi skutkami kryzysu. Środki przyjęte w celu wsparcia naprawy można również ukształtować tak, aby pomogły UE zbudować silniejszą gospodarkę na przyszłość.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budowanie zaufania i wspieranie stabilności finansowej

1.            Unia Europejska angażuje się na rzecz odbudowy zaufania i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, co stanowi niezbędny warunek wstępny wychodzenia z obecnego kryzysu finansowego i gospodarczego; podstawą tego zaangażowania są wyniki szczytu berlińskiego z dnia 22 lutego 2009 r. i posiedzenia ministerialnego G20 z dnia 14 marca 2009 r.

2.            Działania w zakresie gwarancji i wczesnego dokapitalizowania podjęte przez państwa członkowskie w ramach wspólnych zasad zapobiegły krachowi finansowemu. Dla przywrócenia funkcjonowania rynków kredytowych i ułatwienia napływu kredytów do gospodarki realnej konieczne mogą być jednak dalsze działania obejmujące także rozwiązanie kwestii aktywów bankowych o obniżonej jakości, przy założeniu pełnego udostępnienia danych organom nadzorczym. Rada Europejska wzywa państwa członkowskie, by działały w sposób skoordynowany, zgodnie z wytycznymi przedstawionymi w komunikacie Komisji z dnia 25 lutego 2009 r. i z pełnym poszanowaniem zasad konkurencji. Wzywa się Radę do dokonania oceny skuteczności podjętych działań, jak również ogólnej sytuacji w zakresie stabilności i funkcjonowania rynków finansowych, a także do przedłożenia sprawozdania Radzie Europejskiej na posiedzeniu w czerwcu 2009 roku. W odniesieniu do sektora bankowego wsparcie dla banków macierzystych nie powinno oznaczać żadnych ograniczeń wobec działalności podmiotów zależnych w państwach przyjmujących Unii Europejskiej.

3.            Rozmiar obecnego ogólnoświatowego kryzysu finansowego i gospodarczego oraz jego przyczyny wskazują, że należy zmienić sposób zarządzania makroekonomicznego na szczeblu globalnym, a także ramy regulujące funkcjonowanie rynków finansowych. Konieczne jest wzmocnienie norm ostrożnościowych, uzgodnień dotyczących zarządzania w sytuacji kryzysowej i ram nadzoru na szczeblu krajowym, europejskim i światowym. Uregulowania finansowe powinny raczej tłumić niż zwiększać amplitudę cyklów gospodarczych. Rada Europejska wzywa FSF, Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego i Komisję do przyspieszenia prac i szybkiego przedstawienia właściwych zaleceń. Działaniom tym powinna towarzyszyć zdecydowana inicjatywa UE dotycząca przeglądu międzynarodowych standardów rachunkowości.

4.            W związku z tym Rada Europejska wzywa Radę i Parlament Europejski do szybkiego wypracowania porozumienia w sprawie aktów prawodawczych dotyczących agencji ratingowych, wypłacalności firm ubezpieczeniowych, wymogów kapitałowych dla banków oraz płatności transgranicznych i pieniądza elektronicznego, tak aby można było je przyjąć jeszcze przed upływem kadencji parlamentarnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

5.            Rada Europejska uzgodniła, że należy poprawić regulacje dotyczące instytucji finansowych i nadzór nad tymi instytucjami w UE i że podstawę tego działania stanowi sprawozdanie grupy wysokiego szczebla ds. nadzoru finansowego pod przewodnictwem Jacquesa de Larosiere'a. Radzie powierza się zadanie przeanalizowania tego sprawozdania, jak i wniosków Komisji dotyczących wzmocnienia regulacji i nadzoru sektora finansowego UE, tak by Rada Europejska mogła podjąć pierwsze decyzje na posiedzeniu w czerwcu 2009 roku. Bardziej szczegółowe wnioski prawodawcze zostaną przedstawione jesienią. Należy również szybko podjąć prace nad przyszłymi wnioskami Komisji dotyczącymi funduszy hedgingowych i inwestycji na niepublicznym rynku kapitałowym (private equity), wynagrodzeń kadry zarządzającej i dalszego zwiększania wymogów kapitałowych.

 

 

Przywrócenie właściwego funkcjonowania gospodarki realnej

6.            Rada Europejska z zaufaniem postrzega średnio- i długoterminowe perspektywy gospodarki UE i jest zdeterminowana uczynić wszystko, co konieczne, by ponownie zwiększyć liczbę miejsc pracy i przywrócić wzrost gospodarczy. Dalsze skoordynowane działania w ramach jednolitego rynku i UGW pozwolą UE przezwyciężyć kryzys i wyjść z niego wzmocnioną.

7.            Poczyniono znaczne postępy w realizacji europejskiego planu naprawy gospodarczej, przyjętego w grudniu ubiegłego roku. Upłynie wprawdzie nieco czasu, zanim w gospodarce zaczną być odczuwalne jego pozytywne skutki, nakłady budżetowe (około 3,3% PKB UE, czyli ponad 400 mld EUR) zaowocują jednak nowymi inwestycjami, wpłyną na zwiększenie popytu, przyczynią się do powstania nowych miejsc pracy i pomogą UE w przejściu ku gospodarce niskoemisyjnej.

8.            Rada Europejska osiągnęła porozumienie1 w sprawie wspólnotowej części europejskiego planu naprawy gospodarczej mającej wesprzeć projekty w dziedzinie energii i szerokopasmowego Internetu, jak również w zakresie działań związanych z oceną funkcjonowania reformy WPR. Rada Europejska wzywa prezydencję do intensyfikacji kontaktów z Parlamentem Europejskim z myślą o osiągnięciu porozumienia przez Radę i Parlament Europejski przed końcem jego kadencji.

 

 

 

 

 

 

 

1Porozumienie jest przedstawione w dokumencie 7848/1/09 REV 1, który zostanie ostatecznie zredagowany pod kątem prawnym.

mkk/KS/lw

9

PL

7880/1/09 REV 1

9.             Ogółem z zasobów UE udostępnia się około 30 mld EUR. Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje postępy w szczególności w kwestii zaliczkowych płatności z funduszy strukturalnych i z Funduszu Spójności, porozumienie w sprawie stosowania na zasadzie dobrowolności stawek obniżonych VAT, a także w sprawie działań EBI służących zwiększeniu możliwości finansowania MŚP. Rada Europejska wzywa do szybkiego osiągnięcia porozumienia dotyczącego wprowadzenia zmian w zakresie europejskiego funduszu dostosowania do globalizacji.

10.         Działania podejmowane przez państwa członkowskie na rzecz wsparcia gospodarki realnej i zatrudnienia powinny być wdrażane we właściwym czasie, w sposób ukierunkowany

i tymczasowy w oparciu o następujące zasady przewodnie: promowanie otwartości w ramach rynku wewnętrznego oraz wobec państw trzecich; zapewnienie równego traktowania produktów i usług z innych państw członkowskich; zapewnienie spójności z długoterminowymi celami reform. Państwa członkowskie i Komisja powinny w tym celu wymieniać się informacjami i najlepszymi wzorcami i łączyć swe wysiłki, by osiągnąć efekt synergii. Zwłaszcza komunikat Komisji z 25 lutego 2009 r. ustanawia ważne ramy działań wspierających sektor motoryzacyjny, w tym zwiększenie europejskiej koordynacji systemów wymiany flot samochodowych.

11.         Dalsze wdrażanie ustalonych środków naprawczych ma zasadnicze znaczenie zarówno na szczeblu krajowym, jak i wspólnotowym. Komisja i Rada są proszone o przeprowadzenie oceny i monitorowanie przyjętych środków oraz złożenie w czerwcu 2009 roku Radzie Europejskiej sprawozdania w tej sprawie.

12.         Rada Europejska potwierdza swoje zdecydowane zaangażowanie na rzecz zdrowych finansów publicznych oraz ram paktu stabilności i wzrostu. Państwa członkowskie powinny jak najszybciej powrócić do swoich średniookresowych celów budżetowych, stosownie do poprawy sytuacji gospodarczej i zgodnie z paktem stabilności i wzrostu, powracając w ten sposób jak najszybciej do sytuacji zgodnej z zasadą trwałości finansów publicznych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13.       Stabilność makrofinansowa jest kluczowym elementem odporności gospodarki europejskiej jako całości. Podkreślając, że solidarność między państwami członkowskimi jest fundamentalną wartością UE, Rada Europejska wzywa Komisję i Radę do przyjęcia środków zapewniających przygotowanie, w razie potrzeby, do działania w indywidualnych przypadkach, na podstawie wszystkich dostępnych instrumentów i, w stosownych przypadkach, w ścisłej współpracy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi.

W szczególności Wspólnota jest gotowa zapewnić wsparcie w zakresie bilansów płatniczych kwalifikującym się do tego państwom członkowskim wymagającym takiej pomocy; w tym celu Wspólnota z zadowoleniem przyjmuje zamiar Komisji, aby podwoić pułap unijnego mechanizmu pomocy na rzecz wsparcia bilansów płatniczych do kwoty 50 mld EUR.

 

Pełne wykorzystanie odnowionej strategii lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia

14.       W warunkach panującego kryzysu odnowiona strategia lizbońska, wraz ze zintegrowanymi wytycznymi, stanowi nadal skuteczne ramy sprzyjające trwałemu wzrostowi gospodarczemu i zatrudnieniu. Kryzys akcentuje potrzebę przeprowadzenia i przyśpieszenia reform strukturalnych, które zwiększą wiarygodność i siłę oddziaływania środków stymulujących. Działania krótkoterminowe podjęte przez UE i państwa członkowskie przyniosą maksymalne korzyści, jeśli będą zgodne ze średnio- i długoterminowymi celami tej strategii.

15.       Rada Europejska zatwierdza zaktualizowane zintegrowane zalecenia dla poszczególnych państw członkowskich dotyczące ich polityki gospodarczej i polityki zatrudnienia oraz wzywa do ich sprawnego wdrożenia. W tym kontekście Rada Europejska oczekuje wniosków dotyczących strategii lizbońskiej na okres po roku 2010, które Komisja przedstawi w drugiej połowie bieżącego roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16.       Należy przyśpieszyć prace i pilnie przyjąć konkretne środki w następujących dziedzinach: usunięcie istniejących barier i niedopuszczanie do powstania nowych, a także doprowadzenie do tego, by rynek wewnętrzny działał w pełnym zakresie; dalsze zmniejszanie obciążeń administracyjnych; poprawa warunków ramowych funkcjonowania przemysłu, by utrzymać jego silne podstawy, oraz przedsiębiorstw, ze zwróceniem szczególnej uwagi na MŚP i innowacje; zachęcanie do partnerstwa między biznesem, badaniami, edukacją i szkoleniem; oraz zwiększenie inwestycji w badania, wiedzę i edukację, a także poprawa ich jakości. W szczególności w odniesieniu do zmniejszania obciążeń administracyjnych, wzywa się Komisję, by przed upływem kadencji przedstawiła wszystkie wnioski w każdym z 13 obszarów priorytetowych. Szczególne znaczenie mają strategiczne ramy europejskiej współpracy na rzecz kształcenia i szkolenia.

17.       Zgodnie ze swoimi konkluzjami z posiedzenia, które odbyło się w grudniu 2008 roku, Rada Europejska przypomniała o kluczowej roli rozwoju telekomunikacji i szerokopasmowego Internetu w kontekście europejskich inwestycji, tworzenia miejsc pracy oraz ogólnej naprawy gospodarczej. Uwzględniając ryzyko podejmowane przez inwestujące przedsiębiorstwa, należy promować efektywne inwestycje i innowacje w zakresie nowej i wzmocnionej infrastruktury. W tym celu należy umożliwiać powstawanie różnych form współpracy między inwestorami a podmiotami ubiegającymi się o dostęp do środków, aby zdywersyfikować ryzyko związane z inwestowaniem; jednocześnie należy zapewnić utrzymanie konkurencyjnej struktury całego rynku oraz przestrzeganie zasady niedyskryminacji. W tym kontekście Rada Europejska wzywa Komisję do opracowania do końca roku 2009 - w ścisłej współpracy

z zainteresowanymi podmiotami - europejskiej strategii w zakresie szerokopasmowego Internetu.

18.       Uznając, że wolny i sprawiedliwy handel jest jednym z kluczowych elementów światowej naprawy, Rada Europejska wzywa do szybkiego zamknięcia dwustronnych negocjacji handlowych i negocjacji w ramach dauhańskiej agendy rozwoju WTO.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przeciwdziałanie społecznym skutkom kryzysu

19.         Szybki wzrost bezrobocia jest jedną z kwestii budzących poważne obawy. Należy zapobiegać utracie miejsc pracy i negatywnym skutkom społecznym oraz ograniczać te zjawiska. Jedną z priorytetowych kwestii jest także pobudzanie zatrudnienia, w szczególności przez propagowanie nabywania nowych umiejętności wymaganych w nowych miejscach pracy. Solidarność i ułatwianie systemom ochrony socjalnej odgrywania w pełni ich roli automatycznego stabilizatora jest kluczowe dla odbudowy zaufania i jego wzmacniania, a także dla wspierania procesu naprawy. Także mobilność w znacznym stopniu przyczynia się do wzrostu gospodarczego. Szczególną uwagę należy poświęcić grupom najsłabszym, a także nowo pojawiającym się przypadkom ryzyka wykluczenia społecznego.

20.        

3.1

21.         Europejski szczyt w sprawie zatrudnienia, który ma się odbyć w maju 2009 roku, umożliwi wymianę doświadczeń w zakresie tego, jak dalece przedsięwzięte środki naprawcze pozytywnie wpłynęły na zatrudnienie. Szczyt będzie poświęcony takim kwestiom jak utrzymanie poziomów zatrudnienia dzięki modelowi elastycznego rynku pracy i bezpieczeństwa socjalnego (flexicurity) oraz mobilności, podnoszeniu kwalifikacji i przewidywaniu potrzeb rynku pracy, z myślą o określeniu konkretnych kierunków działania. Posiedzenie będzie również okazją do omówienia wzmocnienia i restrukturyzacji rynku pracy tak, aby przygotować go na przyszłe potrzeby. Posiedzenie zostanie przygotowane we współpracy ze wszystkimi właściwymi podmiotami, także z partnerami społecznymi.

 

 

 

 

Współpraca na szczeblu globalnym

21....

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bloodart.opx.pl
  •