Kluski - przykladowe przepisy,

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Pierogi leniwe, czyli leniwe kluski

Składniki:

·         Twaróg [200g]

·         Jajka [1 sztuka

·         Mąka pszenna [1/2 szklanki/56g]

·         Cukier [2 łyżki]

·         Sól [szczypta]

Wykonanie:

 

Twaróg rozgnieść widelcem lub zmielić. Białka oddzielić od żółtek. Do twarogu dodać żółtka, przesianą mąkę (można zastąpić zmielonymi otrębami) oraz cukier i szczyptę soli. Z białek ubić sztywną pianę, dodać do wymieszanych składników.  Zagniatać ciasto, może się lepić, ale im mniej mąki dosypiemy tym lepiej. Z ciasta uformować wałeczek, lekko spaczyć. Nożem pod skosem odkrawać  kluski, wrzucać na wrzątek, po wypłynięciu na powierzchnie wody– gotować jeszcze przez około 2 minuty. Podawać z roztopionym masłem, posypane cukrem i cynamonem, bądź z dżemem, polane musem owocowym, jogurtem – do wyboru do koloru. Przygotowując pierogi leniwe na wytrawnie należy pominąć dodatek cukru i ewentualnie zwiększyć ilość soli

Twarogowe kuleczki, czyli pierogi leniwe inaczej

Składniki:

·         Twaróg [250g]

·         Mąka pełnoziarnista [2-3 łyżki]

·         Jajko [1 sztuka]

·         Cukier [2 łyżki]

·         Sól [szczypta]

Wykonanie:

 

Wszystkie składniki wrzucić do jednego naczynia, mieszać do połączenia. Jeśli masa jest zbyt rzadka i niemożliwe będzie uformowanie kuleczek należy dodać większą ilość mąki. Kulki najlepiej formować mokrymi dłońmi. Gotowe wrzucić do gotującej się wody i gotować, aż do wypłynięcia na powierzchnię. Podawać np. z dżemem.

 

Kluski kładzione z bananem

Składniki:

·         Banan [1 sztuka/120g bez skórki]

·         Twaróg [250g]

·         Jajko [1 sztuka]

·         Mąka kukurydziana [50g]

Wykonanie:

Banana i twaróg zmiksować blenderem, dodać jajko i mąkę. Dokładnie wymieszać. W dużym garnku zagotować osolona wodę. Łyżkę zanurzyć w wodzie, potem nabierać nią kluski i wrzucać (zanurzać) do wrzątku. Delikatnie wymieszać. Kluski, które wypłyną na powierzchnie wyjąć łyżką cedzakową i odkładać na talerz.

 

Kluski kładzione z serem

Składniki:

·         Serek homogenizowany naturalny [1 sztuka]

·         Jajka [2 sztuki]

·         Mąka pszenna [1 szklanka]

·         Sól [1 łyżeczka]

Wykonanie:

Serek, jajka i sól wymieszać. Na końcu dodać mąkę. Wyrobić sprężyste, lejące się ciasto. Zagotować wodę. Łyżkę zanurzyć w wodzie, potem nabierać nią kluski wielkości 1/3 łyżki i wrzucać do wrzątku. Delikatnie wymieszać i czekać, aż wypłyną. Podgotować 2 minuty. Wyłowić łyżką cedzakową.

Kluski kładzione

Składniki:

·         Jajka [3 sztuki]

·         Mąka pszenna [5 łyżek]

·         Masło [1 łyżka]

·         Sól [1/2 łyżeczki]

Wykonanie:

Białka oddzielić od żółtek. Masło utrzeć z solą i żółtkami na puszystą masę. Dodać mąkę i ubite na sztywno białka. Całość wymieszać. Jeśli masa jest wciąż zbyt rzadka dodać jeszcze odrobinę mąki. Kluski nakładać na łyżkę i wrzucać do osolonego wrzątku. Nie formować zbyt dużych klusek, ponieważ podrosną jeszcze podczas gotowania. Od chwili ich wypłynięcia, gotować przez około 3 minuty. Wyłowić łyżką cedzakową.

Przed ugotowaniem dobrze jest przeprowadzić próbę gotowości ciasta: na wrzątek wrzucić kilka klusek, jeśli się rozpływają, to należy dodać do ciasta więcej mąki.

Kopytka

Składniki:

·         Ugotowane ziemniaki [1kg]

·         Mąka pszenna [ok.300g]

·         Jajko [1 sztuka]

·         Sól [szczypta]

Wykonanie:

Ziemniaki obrać, ugotować, wystudzić i przecisnąć przez praskę. Dodać sól, jajko i mąkę. Zagnieść gładkie, nie klejące się ciasto – trzeba zagniatać szybko, bo przy dłuższym wyrabianiu ciasto znów robi się klejące. Gotowe podzielić na kilka części, z każdej z nich uformować wałek grubości palca na podsypanej mąką stolnicy. Nożem odcinać z wałeczków kluski. Kopytka wrzucać na lekko osolony wrzątek i gotować do wypłynięcia na powierzchnie. Wyjąc łyżką cedzakową. Kopytka można podsmażyć na oleju.

 

Kluski lane

Składniki:

·         Mąka [5 łyżek]

·         Jajka [2 sztuki]

·         Sól [szczypta]

·         Woda/mleko [1 łyżka]

Wykonanie:

Jajka wbić do miseczki i roztrzepać. Dodać wodę lub mleko. Ciągle mieszając, stopniowo dosypywać mąkę. Mieszać przez około 5 minut. Ciasto powinno być: gęste, gładkie, puszyste, o lejącej konsystencji. W dużym garnku zagotować wodę/zupę. Do wrzącej cienką strużką powoli wlewać ciasto. Delikatnie wymieszać. Gotować do wypłynięcia klusek na powierzchnie. Podawać zamiast makaronu, ryżu, ziemniaków, do rosołu, zupy mlecznej, pomidorowej.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bloodart.opx.pl
  •