Konkluzje Prezydencji, Dokumenty Rady UE z odnośnikami

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Konkluzje Prezydencji - Bruksela, 16-17 grudnia 2004 r.

 

RADA              Bruksela, 1 lutego 2005 r.

UNII EUROPEJSKIEJ

 

 

16238/1/04 REV 1

 

 

 

CONCL 4

 

 

 

 

PISMO PRZEWODNIE             

Od: Prezydencja

Do:              Delegacje             

Dotyczy:              RADA EUROPEJSKA W BRUKSELI

16-17 GRUDNIA 2004 r.

 

KONKLUZJE PREZYDENCJI

 

 

Delegacje otrzymują w załączeniu poprawioną wersję konkluzji Prezydencji z posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli (16-17 grudnia 2004 r.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PL

 

 

 

1

PL

16238/1/04 REV 1

Konkluzje Prezydencji - Bruksela, 16-17 grudnia 2004 r.

1.             Posiedzenie Rady Europejskiej zostało poprzedzone wystąpieniem Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Josepa Borella, po którym nastąpiła wymiana poglądów. Następnie Rada Europejska odbyła spotkanie z Sekretarzem Generalnym Narodów Zjednoczonych Kofi Annanem.

2.             Rada Europejska powitała Przewodniczącego Komisji, José Manuela Barroso. Pogratulowała mu objęcia urzędu przez jego Kolegium oraz wyraziła chęć ścisłej współpracy z nową Komisją.

3.             Rada Europejska przedyskutowała następujące kwestie:

 

I. Rozszerzenie

II.                      Terroryzm

III.                    Perspektywa finansowa na lata 2007-2013: zasady i wytyczne

IV.                   Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości: strategia antynarkotykowa UE na lata 2005-2012

V.                      Sprawy zewnętrzne

VI.                   Inne kwestie

 

 

o

o o

I. ROZSZERZENIE Sprawy ogólne

4.             Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła ustalenia i zalecenia, które Komisja przedstawiła Radzie i Parlamentowi Europejskiemu w dniu 6 października 2004 r. w raportach okresowych dotyczących Bułgarii, Rumunii i Turcji, dokumencie dotyczącym strategii rozszerzenia o Bułgarię, Rumunię i Chorwację, zaleceniu w sprawie Turcji oraz dokumencie dotyczącym zagadnień związanych z perspektywą przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

5.             Po pomyślnym rozszerzeniu Unii Europejskiej o dziesięć nowych Państw Członkowskich, Rada Europejska wyraziła wolę kontynuowania tego procesu, w który jest zaangażowana wraz z krajami kandydującymi, przyczyniając się w ten sposób do dobrobytu, stabilności, bezpieczeństwa i jedności Europy. W związku z tym przypomniała, że zdolność Unii do przyjęcia nowych członków, przy zachowaniu tempa integracji europejskiej, jest ważnym zagadnieniem branym pod uwagę w ogólnym interesie zarówno Unii jak i krajów kandydujących.

 

Bułgaria

6.             Rada Europejska przypomniała, że wszystkie zaległe rozdziały w negocjacjach w sprawie przystąpienia Bułgarii zostały tymczasowo zamknięte w 2004 r. Z zadowoleniem przyjęła pomyślne zakończenie negocjacji z Bułgarią w dniu 14 grudnia 2004 r. i w związku z tym oczekuje na powitanie tego kraju jako członka od stycznia 2007 r.

7.             Uwzględniając odpowiednie oceny i zalecenia Komisji, Rada Europejska uznała, że Bułgaria będzie w stanie podjąć wszystkie zobowiązania wynikające z członkostwa w przewidywanym terminie przystąpienia pod warunkiem, że będzie kontynuować działania w tym celu, oraz że pomyślnie i w terminie zakończy wszelkie niezbędne reformy, a także wypełni swoje zobowiązania podjęte we wszystkich dziedzinach dorobku. Klauzule ochronne pozwolą na właściwe podejście do poważnych problemów, które mogą powstać przed przystąpieniem lub w ciągu trzech lat po przystąpieniu.

8.             Unia Europejska będzie nadal ściśle monitorować przygotowania i osiągnięcia Bułgarii, włącznie ze skutecznym wprowadzaniem w życie zobowiązań podjętych we wszystkich dziedzinach dorobku, w szczególności w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. W tym celu Komisja będzie nadal składać sprawozdania roczne w sprawie postępów Bułgarii na drodze do przystąpienia, wydając odpowiednie zalecenia w stosownych przypadkach.

9.             Przewidując pomyślne zakończenie przygotowań Bułgarii do przystąpienia do Unii, Rada Europejska wezwała do ukończenia prac nad Traktatem o Przystąpieniu z Bułgarią i Rumunią, biorąc pod uwagę jego planowane podpisanie w kwietniu 2005 r. podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych, o ile Parlament Europejski wyrazi na to zgodę.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rumunia

10.       Rada Europejska z zadowoleniem odnotowała postępy poczynione przez Rumunię we wprowadzaniu w życie dorobku oraz podjęte zobowiązania, w szczególności dotyczące wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych oraz konkurencji, które umożliwiły formalne zamknięcie wszystkich zaległych rozdziałów negocjacyjnych z tym krajem kandydującym w dniu 14 grudnia 2004 r. i w związku z tym oczekuje na powitanie tego kraju jako członka od stycznia 2007 r.

11.       Uwzględniając odpowiednie oceny i zalecenia Komisji, Rada Europejska uznała, że Rumunia będzie w stanie podjąć wszystkie zobowiązania wynikające z członkostwa w przewidywanym terminie przystąpienia pod warunkiem, że będzie kontynuować swoje działania skierowane na realizację tego celu, oraz że pomyślnie i terminowo zakończy wszelkie niezbędne reformy, a także wypełni swoje zobowiązania podjęte we wszystkich dziedzinach dorobku, a zwłaszcza ważne zobowiązania w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, konkurencji oraz środowiska. Klauzule ochronne zapewnią środki niezbędne do rozwiązania poważnych problemów, które zależnie od okoliczności mogą wyniknąć przed przystąpieniem lub w ciągu trzech lat po przystąpieniu, w szczególności w zakresie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, konkurencji i środowiska.

12.       Unia Europejska będzie nadal ściśle monitorować przygotowania i osiągnięcia Rumunii, włącznie ze skutecznym wprowadzaniem w życie zobowiązań podjętych we wszystkich dziedzinach dorobku, w szczególności w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, konkurencji oraz środowiska. W tym celu Komisja będzie nadal składać sprawozdania roczne w sprawie postępów Rumunii na drodze do członkostwa, w stosownych przypadkach wydając odpowiednie zalecenia.

13.       Przewidując pomyślne zakończenie przygotowań Rumunii do przystąpienia do Unii, Rada Europejska wezwała do ukończenia prac nad Traktatem o Przystąpieniu biorąc pod uwagę jego planowane podpisanie w kwietniu 2005 r. podczas posiedzenia Rady ds. Ogólnych i Stosunków Zewnętrznych, o ile Parlament Europejski wyrazi na to zgodę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chorwacja

14.        Rada Europejska z zadowoleniem odnotowała postępy poczynione przez Chorwację w przygotowaniach do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia.

15.        Potwierdzając swoje konkluzje z czerwca 2004 r. Rada Europejska wezwała Chorwację do podjęcia niezbędnych kroków w celu zapewnienia pełnej współpracy z MTKJ oraz ponownie podkreśliła, że pozostający na wolności oskarżony musi być możliwie najszybciej odnaleziony i przekazany Trybunałowi w Hadze.

16.        Rada Europejska wezwała Komisję do przedstawienia Radzie wniosku w sprawie ram negocjacji z Chorwacją, uwzględniających doświadczenia wynikające z piątego rozszerzenia Unii. Wezwała Radę do uzgodnienia tych ram mając na uwadze rozpoczęcie negocjacji

w sprawie przystąpienia Chorwacji w dniu 17 marca 2005 r., pod warunkiem ustanowienia przez ten kraj pełnej współpracy z MTKJ.

 

 

Turcja

17.        Rada Europejska przypomniała swoje wcześniejsze konkluzje dotyczące Turcji, przyjęte

w Helsinkach, w których wyraziła zgodę, aby Turcja była państwem kandydującym mającym przystąpić do Unii na podstawie tych samych kryteriów, jakie stosują się do innych krajów kandydujących, a następnie stwierdziła, że jeżeli podejmie decyzję na swoim posiedzeniu w grudniu 2004 r., na podstawie sprawozdania i zalecenia Komisji, że Turcja spełnia polityczne kryteria kopenhaskie, Unia Europejska niezwłocznie rozpocznie negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18.         Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła zdecydowane postępy poczynione przez Turcję w procesie daleko idących reform oraz wyraziła swoje przekonanie, że Turcja będzie kontynuować ten proces. Ponadto, oczekuje ona, że Turcja będzie aktywnie dążyć do wprowadzenia w życie sześciu aktów ustawodawczych wskazanych przez Komisję. W celu zapewnienia nieodwracalności procesu reform politycznych oraz jego pełnego, skutecznego i kompleksowego wprowadzenia w życie, w szczególności w zakresie podstawowych wolności oraz pełnego poszanowania praw człowieka, proces ten będzie nadal ściśle monitorowany przez Komisję, którą wzywa się do dalszego regularnego składania sprawozdań Radzie, zawierających omówienie wszystkich niepokojących kwestii określonych przez Komisję w jej sprawozdaniu i zaleceniu z 2004 r., włącznie z wprowadzeniem w życie polityki braku tolerancji dla tortur i maltretowania. Unia Europejska będzie kontynuować ścisłe monitorowanie postępów w zakresie reform politycznych na podstawie Partnerstwa dla Członkostwa określającego priorytety dotyczące procesu reform.

19.         Rada Europejska z zadowoleniem przyjęła decyzję Turcji w sprawie podpisania Protokołu dotyczącego dostosowania Układu z Ankary w związku z przystąpieniem dziesięciu nowych Państw Członkowskich.

W związku z tym z zadowoleniem przyjęła deklarację Turcji, że „rząd turecki potwierdza swoją gotowość do podpisania Protokołu w sprawie dostosowania Układu z Ankary przed faktycznym rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych oraz po uzgodnieniu i sfinalizowaniu zmian, które są niezbędne ze względu na obecny skład Unii Europejskiej".

20.         Rada Europejska, podkreślając potrzebę jednoznacznego zobowiązania do zachowania dobrosąsiedzkich stosunków, z zadowoleniem przyjęła poprawę stosunków Turcji z jej sąsiadami oraz jej gotowość do kontynuowania współpracy z zainteresowanymi Państwami Członkowskimi, mającej na celu rozwiązanie nierozstrzygniętych sporów granicznych, stosując zasadę pokojowego rozwiązywania sporów zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych. Zgodnie ze swoimi poprzednimi konkluzjami, w szczególności tymi, które przyjęto w tej sprawie w Helsinkach, Rada Europejska dokonała przeglądu sytuacji w zakresie nierozstrzygniętych sporów i wyraziła zadowolenie z powodu nawiązania wstępnych kontaktów w tym celu. W związku z tym, potwierdziła swój punkt widzenia, że nierozstrzygnięte spory mające konsekwencje dla procesu przystąpienia, w razie konieczności, należy wnieść do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w celu ich rozstrzygnięcia. Rada Europejska będzie informowana o postępach w tej sprawie i będzie dokonywać ich przeglądu w stosownych przypadkach.

 

 

 

 

 

 

 

21.         Rada Europejska przyjęła do wiadomości rezolucję przyjętą przez Parlament Europejski dnia 15 grudnia 2004 r.

22.         Rada Europejska wyraziła zadowolenie z powodu przyjęcia sześciu aktów ustawodawczych wskazanych przez Komisję. Stwierdziła, że w związku z powyższym oraz uwzględniając sprawozdanie i zalecenie Komisji, Turcja spełnia polityczne kryteria kopenhaskie w stopniu wystarczającym do rozpoczęcia negocjacji, pod warunkiem że wprowadzi ona w życie te akty ustawodawcze.

 

Rada Europejska wezwała Komisję do przedstawienia Radzie wniosku dotyczącego ram negocjacji z Turcją, zgodnie z ust. 23. Zwróciła się do Rady o przyjęcie tych ram mając na uwadze rozpoczęcie negocjacji w dniu 3 października 2005 r.

 

 

Ramy negocjacji

23.         Rada Europejska uzgodniła, że negocjacje z poszczególnymi krajami kandydującymi

w sprawie przystąpienia będą prowadzone na podstawie ram negocjacji. Na wniosek Komisji, Rada ustali takie ramy dla każdego z krajów z uwzględnieniem doświadczenia wynikającego z procesu piątego rozszerzenia Unii oraz rozwijającego się dorobku, a także biorąc pod uwagę ich zasługi i szczególne uwarunkowania, jak również cechy charakterystyczne dla każdego z kandydujących krajów. Ramy te będą odnosiły się do następujących elementów:

 

•     Podobnie jak w trakcie poprzednich negocjacji, przedmiot negocjacji, które będą prowadzone w ramach Konferencji Międzyrządowej z udziałem wszystkich Państw Członkowskich z jednej strony oraz krajem kandydującym z drugiej strony, w razie gdy decyzje wymagają jednomyślności, zostanie podzielony na szereg rozdziałów, z których każdy będzie obejmował określony obszar tematyczny. Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji, określi warunki niezbędne do tymczasowego zamknięcia oraz, w stosownych przypadkach, otwarcia każdego rozdziału. W zależności od rozdziału, warunki te będą odnosiły się do zbliżania prawodawstwa oraz pomyślnego przebiegu wprowadzania w życie dorobku, jak również do zobowiązań wynikających ze stosunków umownych z Unią Europejską.

23

PL

16238/1/04 REV 1

•   Przedmiotem rozważań mogą być długie okresy przejściowe, odstępstwa, szczególne uzgodnienia lub stałe klauzule ochronne, tj. klauzule, które są stale dostępne jako podstawa środków ochronnych. Komisja włączy je, w stosownych przypadkach, do wniosków dotyczących każdych ram negocjacji w takich dziedzinach jak swobodny przepływ osób, polityka strukturalna lub rolnictwo. Ponadto proces podejmowania decyzji w sprawie faktycznego ustanowienia swobodnego przepływu osób powinien umożliwić poszczególnym Państwom Członkowskim jak najpełniejszą realizację ich planów. Uzgodnienia przejściowe lub klauzule ochronne powinny zostać przeanalizowane pod względem ich wpływu na konkurencję lub funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

•   Finansowe aspekty przystąpienia kraju kandydującego muszą zostać uwzględnione w ramach obowiązującej Perspektywy Finansowej. Dlatego też negocjacje akcesyjne, które mają zostać otwarte z krajami kandydującymi, których przystąpienie mogłoby mieć istotne konsekwencje finansowe, mogą zostać zakończone dopiero po ustanowieniu Perspektywy Finansowej na okres od 2014 r. wraz z wynikającymi z niej ewentualnymi reformami finansowymi.

•   Przystąpienie do Unii jest wspólnym celem negocjacji.

Negocjacje te są procesem otwartym, którego wyniku nie można z góry przewidzieć. Przy uwzględnieniu wszystkich kryteriów kopenhaskich, w przypadku, gdy dany kraj kandydujący nie jest w stanie w pełni realizować zobowiązań wynikających z członkostwa, należy zapewnić, by taki kraj kandydujący był jak najpełniej włączony w struktury europejskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bloodart.opx.pl
  •