Klawisze, Pianino

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

KLAWISZE

Kiedy poznamy charakterystyczne cechy swego instrumentu - popatrzmy na klawisze. We wszystkich instrumentach klawiszowych białe i czarne klawisze ułożone są według identycznego, powtarzającego się wzoru. Każdy klawisz daje inny dźwięk. Dźwięki uzyskane za pomocą białych klawiszy oznaczamy siedmioma pierwszymi literami łacińskiego alfabetu (A B C D E F G - w polskim nazewnictwie B zastępujemy literą H. Literą B oznaczamy inny dźwięk - patrz rysunek). Poruszając się po białych klawiszach w prawo widać, że nazwy dźwięków układają się od A do G, by dalej znów zacząć się od A. Na rysunku poniżej białe klawisze oznaczone są literami nazw dźwięków.

DŹWIĘKI

Powtarzający się schemat białych i czarnych klawiszy pomaga nam odnaleźć różne dźwięki. Czarne klawisze pojawiają się naprzemiennie w grupach po 2 i 3. Pełny zestaw klawiszy białych i czarnych nazywamy klawiaturą. Poćwiczmy znajdowanie na klawiaturze odpowiednich dźwięków. Pomyślmy o nazwach od A do G. Potem tak szybko, jak tylko możemy, uderzmy w dźwięk o tej samej nazwie. Inny sposób zapamiętania nazw dźwięków: naciśnijmy wyrywkowo jeden z białych klawiszy i jak tylko możemy najszybciej, zapamiętajmy jego nazwę.

OKTAWA

Oktawa jest to odległość pomiędzy tymi samymi dźwiękami ale różniące się wysokością dźwięku. Spróbujmy obliczyć, ile oktaw mieści się na klawiaturze. Zacznijmy od najniższego dźwięku i posuwając się w prawo, policzmy, ile razy nazwa tego dźwięku się powtarza. Większość keyboardów ma 4 lub 5 oktaw. Fortepian bądź pianino ma jeszcze więcej.Spróbujmy znaleźć klawisz zwany "środkowym C". Jest to klawisz C położony najbliżej środka klawiatury. Rysunek poniżej pomoże nam odnaleźć "środkowe C". Zapamiętajmy jego położenie!

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bloodart.opx.pl
  •