Konferencja w Poczdamie,

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

KONFERENCJA W POCZDAMIE.

 

   Trwała od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 roku w Poczdamie. Było to spotkanie przywódców koalicji antyhitlerowskiej (tzw. Wielkiej Trójki): prezydenta USA Harry’ego Trumana (który zastąpił zmarłego Franklina Delano Roosvelta), premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, którego od 28 lipca zastąpił nowy premier Clement Attlee, i przywódcy Związku Radzieckiego Józefa Stalina. Była to ostatnia z trzech konferencji Wielkiej Trójki. Wcześniej były jeszcze dwie:

·         Konferencja teherańska- 28 listopada- 1 grudnia 1943.

·         Konferencja jałtańska- 4-11 lutego 1945.

 

   Przywódcy ustalili, że powstanie Rada Ministrów Spraw Zagranicznych składająca się z przedstawicieli USA, ZSRR, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin, która przygotuje traktaty pokojowe z Włochami, Finlandią, Węgrami, Rumunią i Bułgarią, a - po powołaniu nowego rządu niemieckiego - także z Niemcami. Celem konferencji było ustalenie trybu likwidacji skutków II wojny światowej, losów Niemiec, opracowanie traktatów pokojowych oraz zasad organizacji powojennego świata. Konferencja poczdamska uzgodniła podział Berlina na 4 sektory okupacyjne: amerykański, brytyjski, francuski, radziecki. Określono cele okupacji Niemiec nazywając je skrótowo mianem "czterech d": demilitaryzacji, denazyfikacji, demokratyzacji, dekartelizacji.

   Konferencja poczdamska ustaliła ukaranie zbrodniarzy hitlerowskich (proces norymberski), przyjęła radzieckie propozycje dotyczące wschodnich granic Niemiec. W sprawie Polski wytyczono zachodnią jej granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej. Obok Szczecina Polsce przyznano Gdańsk i południowo-zachodnią część Prus Wschodnich, pozostałą część z Królewcem przyznano ZSRR. Podjęto decyzje w sprawie wysiedlenia Niemców z Polski, Czechosłowacji i Węgier.

 

   Sojusznicy zwycięskiej koalicji antyhitlerowskiej uzgodnili sprawę reparacji i odszkodowań wojennych, które miały zostać wyegzekwowane od Niemiec. Na wniosek Stalina Polskę wyłączono z bezpośredniego udziału w spłatach. W późniejszym czasie ZSRR miał przyznać Polsce 15% swojej części odszkodowań.

   Postanowienia konferencji poczdamskiej stały się podstawą powojennego układu sił na kontynencie i podziału Europy na dwa rywalizujące ze sobą bloki. Osobna deklaracja, wydana 25 VII przez delegacje USA, Chin i Wielkiej Brytanii, wzywała Japonię do bezwzględnej kapitulacji i ustalała zasady jej demokratyzacji i demilitaryzacji.

 

Główne postanowienia zawarte w tzw. deklaracji poczdamskiej:

·         Odpowiedzialnością za II wojnę światową obarczone zostały hitlerowskie Niemcy.

·         Demilitaryzacja, denazyfikacja, demokratyzacja, decentralizacja oraz dekartelizacja Niemiec.

·         Odszkodowania dla państw, które zostały poszkodowane- wypłacane przez władze Niemiec.

·         15 % reparacji wojennych przyznanych ZSRR miała otrzymać Polska.

 

Polska na konferencji była reprezentowana przez Bolesława Bieruta, Stanisława Grabskiego, Stanisława Mikołajczyka, Edwarda Osóbkę- Morawskiego, Wincentego Rzymowskiego i Michała Rolę- Żymierskiego.

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bloodart.opx.pl
  •