Kluski I,
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Kluski
Kluski kładzione
Przygotowujemy z ciasta półgęstego, wyrobionego w misce lub w nieco wyższym kamiennym garnku. Na kilogram mąki bierze się 4 jajka, mniej więcej 0,5 l wody, 3 dag soli oraz tłuszcz do polewania. Typowe ciasto na kluski kładzione nie wymaga żadnych środków spulchniających, ale za to bardzo dobrego wyrobienia. Do ciasta trzeba wprowadzić jak najwięcej powietrza. Naturalnie wyrabianie mechaniczne (mikserem) ułatwia pracę i daje najlepsze ciasto. Jeśli ktoś nie ma czasu na długie wyrabianie (ubijanie łyżką) ciasta, może połowę wody zastąpić kwaśną śmietaną. Można też zrobić kluski nietypowo i dodać pół łyżeczki proszku spulchniającego.
Oba te sposoby są lepsze niż podanie klusek twardych w środku, które nawet dla najzdrowszych żołądków są ciężko strawne, wywołują wzdęcia, bóle żołądka itp. Kluski kładzie się na wrzącą osoloną wodę łyżką - w kierunku od siebie. Brzegiem łyżki zanurzonej we wrzątku odcinamy małe, długie jak wrzeciona kluseczki i strącamy je łyżką do wrzątku. Gotujemy pod przykryciem. Gdy wypłyną, odcedzamy, spłukujemy zimną wodą, kładziemy na półmisek i od razu polewamy gorącym tłuszczem.
Gotowanie powinno trwać około siedmiu minut. Kluski podaje się do dań mięsnych, półmięsnych, jarskich oraz do zup.
Kluski z jabłkami
Do dobrze wyrobionego ciasta na kluski kładzione można wkroić cząstki obranego jabłka, rabarbaru lub innych owoców. Kluski kładziemy jak poprzednio na wrzątek, gotujemy, a na półmisku przesypujemy cukrem pudrem przez sitko. Można też polać je masłem z tartą bułką lub ze śmietaną, jak pierogi z jagodami.
Kluski francuskie
Są podobne do kładzionych, ale bardziej pracochłonne, smaczniejsze, luksusowe. Stosuje się je jako wykwintny dodatek do zup, sosów, rosołów itp. Są bardzo odżywcze oraz łatwo strawne.
Na 0,5 kg mąki pszennej daje się 2 jajka, 4 dag masła, nieco soli (ewentualnie 5 g drobno posiekanej zielonej pietruszki).
Mąkę przesiać. Utrzeć masło i wbijać do niego po jednym żółtku. Ucierać aż do otrzymania jednolitej masy. Dodać pietruszkę, nieco soli. Ubić sztywną pianę z 2 białek. Dodać ją do masy, wsypać mąkę, delikatnie wymieszać. Nabierać łyżką równe "wrzecionka". Kłaść na wrzącą osoloną wodę. Gdyby przypadkiem ciasto się rozpływało w wodzie, dodać trochę mąki. Gotować, aż kluski wypłyną, odcedzić i od razu kłaść na talerze.