Kluski kładzione,

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Kluski kładzione

Początek formularza


Dół formularza

Napisał Mudzia   

Składniki:
• 40 dag twarogu
• 3-4 łyżki mąki
• 3 jajka
• sól

Sposób wykonania:
Świeży twaróg przepuścić przez maszynkę, dodac jajka i razem utrzeć, wsypując porcjami mąkę. W garnku zagotować wodę i osolić.Małą łyżką kłaść kluski i gotować aż będą miękkie. Odcedzić.
I wersja: "na słono" - polać roztopionym tłuszczem i posypać natką pietruszki lub koprem.
II wersja: "na słodko" - podawać ze śmietaną wymieszaną z cukrem.

 

 

Galuszki maczne

Skladniki:

Maka pszenna 30 dag

Jajo 1 szt.

Sol

 

 

Przepis:

Do przesianej maki dodac jajo,plaska lyzeczke soli i odpowiednia ilosc wody,aby powstala jednolita masa ( kluski kladzione).Ciasto dobrze wyrobic lyzka lub trzepaczka.W szerokim rondlu zagotowac wode lekko osolona.Chcac otrzymac galuszki "strzapate",ciasto powinno byc bardziej geste niz na kluski kladzione i gdy bedzie dobrze wyrobione nalezy uformowac z niego waleczek,po czym skubac male kluseczki i natychmiast wrzucac na goraca wode.Do galuszek "strzapatych"mozna dodac jedna lyzke masla.Po ugotowaniu wyjmowac lyzka cedzakowa.Podawac na goraco do potraw z miesa duszonego.

 

 

Najlepsze kluski śląskie Cioci Any (białe):

Składniki i ich ilość:

0,8 - 1 kg ziemniaków; 1 żółtko, łyżka dobrego masła, łyżeczka soli, mąka ziemniaczana (ok. ćwierć kilo)

 

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie, po czym przeciskamy przez praskę do ziemniaków lub odstawiamy na chwilę, żeby nieco przestygły i przeciskamy przez maszynkę (nie może być grudek). Zostawiamy masę, aby ostygła na tyle, że da się wyrobić rękami.

 

Nastawiamy wodę na kluski - ok. 2,5 - 3l. (oczywiście powinna być osolona do smaku - ok. 1 płaskiej łyżki).

 

Ciepłą ziemniaczaną masę wyrównujemy w misce i dzielimy nożem na 4 równe części, po czym jedną ćwiartkę wyjmujemy i wypełniamy to miejsce mąką ziemniaczaną. Lekko solimy, dodajemy masło (nie powinno być zimne) i żółtko (w żadnym wypadku nie całe jajko!). Zagniatamy na gładkie ciasto. Robimy kluski: formujemy kulki o średnicy ok. 4 cm, po czym lekko spłaszczamy.

Płaską łyżkę mąki ziemniaczanej rozpuszczamy w 1/3 zimnej wody i szybko mieszając wlewamy do wrzącej wody na kluski, Czekamy, aż woda się zagotuje, zmniejszamy ogień (woda powinna tylko lekko wrzeć) i pojedynczo wkładamy kluski (na 1 raz - tyle, ile pokrywa średnicę garnka, resztę klusek trzeba zostawić do ugotowania w drugiej turze). Po włożeniu klusek woda powinna być na granicy wrzenia, ale nie bulgotać, bo się rozgotują. Jeśli kluski opadają na dno garnka, trzeba je lekko podnieść łyżką, żeby nie przywarły do dna i po chwili wypłynęły na powierzchnię. Trzymamy na lekkim ogniu ok. 5-10 minut, uważając, żeby kluski się nie rozgotowały. Jedną kluskę można wyjąć i przekroić łyżką, żeby sprawdzić, czy ciasto wewnątrz już nie jest surowe. Jeśli jest ugotowane - pulchniutkie, można kluski wyjmować łyżką cedzakową i zaraz podawać.

 

Opis ogólny:

W restauracjach (i niestety - części śląskich domów) nie dostaniecie już prawdziwych śląskich klusek - to co podają, jest najczęściej gumiaste i nie przypomina delikatnych, pulchniutkich kluseczek, o jakich tu mówimy :-) .

Te kluski są nieodzownym składnikiem tradycyjnego śląskiego niedzielnego obiadu - podawane do wołowej "rolady" (zawijanego zrazu) w śmietanowym sosie, z sałatką z gotowanej "modrej" kapusty. Można je podawać z innymi mięsami z sosem, lub tylko polane masłem. Jeśli i ostygną (robią się wtedy dość twarde), można je kroić na plastry o grubości ok. 0,5 cm i odsmażać. Palce lizać.

 

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bloodart.opx.pl
  •