Konspekt 1 wrzesień(1), Awans zawodowy

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

KONSPEKT ZAJĘĆ DLA GRUPY 5-LATKÓW

W PRZEDSZKOLU NIEPUBLICZNYM …

 

 

Tematyka kompleksowa: Nadeszła Jesień

 

Temat dnia: Jesień w parku

 

Data: 22 września 2008r.

 

Cele ogólne:

- zapoznanie z charakterystycznymi zmianami zachodzącymi w przyrodzie w zależności od pory roku w toku bezpośredniej lub pośredniej obserwacji

- rozpoznawanie i nazywanie często spotykanych w najbliższym otoczeniu gatunków drzew

- zachęcanie do obserwacji przyrody

- rozwijanie umiejętności malowania

- rozwijanie umiejętności liczenia

- rozwijanie umiejętności wokalnych

- poznanie wybranych grzybów

- ćwiczenia drobnych ruchów rąk

- poznawanie przyrody

- poznanie owoców, liści wybranych drzew rosnących w lesie

 

Cele operacyjne:

Dziecko:

- wie jakie zmiany zachodzą w przyrodzie jesienią

- zna niektóre oznaki jesieni

- liczy w zakresie sześciu

- potrafi śpiewać piosenkę oraz inscenizować ją ruchowo

- rozpoznaje wybrane liście, grzyby i owoce drzew

- zna nazwy wybranych drzew

- potrafi odkalkować

 

Grupa: 5-latki, 4-latki

 

Formy: grupowa

 

 

Techniki:

- przyrodnicza

- polonistyczna

- ruchowa

- plastyczna

- matematyczna

- muzyczna

 

Pomoce dydaktyczne: kasztany, żołędzie, liście, jarzębina, blok rysunkowy, kredki świecowe

 

Przebieg zajęć:

1. Inscenizacja palcami wiersza W. Szuman „Jest w lesie chateńka”

              Jest w lesie chateńka,

              przed chateńka sarenka

              i zając tam szary,

              i drugi do pary!

              Sosna jak wielkolud.

              Maleńki krasnolud

              pod grzybkiem się schował,

              zwierzątka rachował.

 

2. Ćwiczenia poranne – zestaw IV.

Każde dziecko wybiera sobie z koszyka dwa kasztany.

·   Rytmiczne wypowiadanie swojego imienia i wystukiwanie go na kasztanach.

·   Noszenie kasztanów na różnych częściach ciała, np.: na głowie, stopie …

·   Toczenie kasztanów różnymi częściami ciała, np.: kolanem, łokciem …

·   Podrzucanie i łapanie kasztanów.

·   Podawanie sobie kasztanów z rąk do rąk w kole tak, aby żaden nie upadł na podłogę.

·   Wrzucanie kasztanów do kosza.

 

3. Wycieczka do parku.

Zapoznanie z celem wycieczki.

·   Spacer o parku

·   Oglądanie drzew w jesiennej szacie.

·   Zbieranie kasztanów, żołędzi, jarzębiny, liści.

 

4. Zabawa wg J. Stadnickiej „Kasztanowy obrazek”.

Dzieci dostają kasztany i żołędzie i układają z nich obrazek. Na koniec opowiadają o swoich obrazkach.

 

5. Układanie kasztanowego rytmu wg J. Stadnickiej „Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową” s.81.

Nauczyciel śpiewa fragmenty piosenek, dzieci wystukują ich rytm kasztanem o podłogę. Nauczyciel pokazuje jak można rytmicznie ułożyć kasztany. Dzieci wyklaskują ułożony rytm. Układanie i wyklaskiwanie kolejnych rytmów.

 

6. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Taniec liści”.

Każde dziecko bierze sobie jeden liść. P{rzy melodii tańczą z liśćmi, dmuchają na nie, machają nimi.

 

7. Nauka piosenki „Kasztanki” sł. J. Osińska, muz. Ł. Drége-Schielowa

Powtarzanie tekstu za nauczycielem. Wspólne śpiewanie z pokazywaniem:                

              Wieje, wieje, wieje wiatr,
              I spadają liście z drzew,
              Wieje, wieje, wieje wiatr,
              I spadają liście z drzew.
              Kasztan tu, kasztan tam,
              Raz, dwa, trzy, cztery!
              Kasztan tu, kasztan tam,
              Raz, dwa, trzy!

 

8. Praca z książką – Pięciolatek. Bawię się i uczę, cz.1, s.16

Naklejanie odszukanych we wkładce zdjęć owoców leśnych według podanego rytmu. Dzieci najpierw muszą odszukać rytm, a później go kontynuować.

 

9. Oglądanie przyniesionych kasztanów, liści, żołędzi, jarzębiny. Zrobienie kącika przyrody.

 

10.Ćwiczenia logarytmiczne.

Dzieci recytują za nauczycielem wierszyk, a potem na niby podnoszą kasztany z podłogi.

„Spadły z drzewa trzy kasztany (spacerują): mały, większy, największy (podnoszą na niby).”

 

11. Część plastyczna – wykonanie dodruku liści technika collage`u.

Dzieci dostają po jednym listku, kładą go pod kartkę papieru i zapełniają ją kolorem przy użyciu kredek świecowych.

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bloodart.opx.pl
  •