Konspekt(1),
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Konspekt lekcji dla klasy VI a, b, c
Temat: Barwy i brzmienia na podstawie utworu M.de Falli Taniec ognia .
Czas: 2 x 45 min
Opracowała:
Cele:
utrwalenie barw podstawowych, pochodnych, ciepłych i zimnych,
utrwalenie elementów muzyki,
umiejętne zastosowanie barw do wyrażenia charakteru utworu muzycznego.
Metody: słowna, oglądowa, działań praktycznych
Formy pracy: indywidualna
Środki dydaktyczne: plansza Barwy podstawowe i pochodne , koło barw, płyta z nagraniem utworu muzycznego Manuela de Falli Taniec ognia
z baletu Czarodziejska miłość , kolorowe wstążki, brystol, farby plakatowe.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno porządkowe.
2. Podanie tematu i celów lekcji. Przypomnienie wiadomości o elementach muzyki: melodyce i rytmice (wysokości i długości trwania dźwięku),
dynamice (natężeniu dźwięku głośno-cicho), tempie (wolne, umiarkowane, szybkie), barwie dźwięku (kolorystyka instrumentalna).
3. Wysłuchanie utworu M. de Falli Taniec ognia ze zwróceniem uwagi na wcześniej omówione elementy.
4. Analiza utworu (oryginalna melodyka, żywiołowość, zmiany dynamiki, pulsacyjność, zmiany instrumentalne, zmiany tempa).
5. Zabawa ruchowa Magiczne płomienie uczniowie, trzymając w rękach wstążki swobodnie interpretują utwór (tło muzyka).
6.Przypomnienie wiadomości o barwach. Wyciągnięcie wniosku: iż różnorodność barw ściśle łączy się z różnorodnością brzmieniową utworu
muzycznego.
7. Tworzenie ilustracji plastycznej do wysłuchanego utworu.
8. Wystawa prac, omówienie i ocena.