Konspekt 6, Dydaktyka, Konspekty gimnazjum

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Szkoła : Gimnazjum nr 7 im. Bartosza Głowackiego                                Karolina Wolnik,

Kraków, ul. Jachowicza 5                                                                                 IV rok, fil. pol.

Klasa : I A                                                                                                                    grupa N2

Data : 2008-10-10

Jednostka lekcyjna : jedna (45 minut)

Opiekun grupy dydaktycznej : dr H. Mrazek

 

 

KONSPEKT

do lekcji języka polskiego

 

TEMAT : Biblijna i współczesna wędrówka do Ziemi Obiecanej –                  Księga wyjścia

 

Cel główny :

§    wartość i znaczenie przymierza Boga z Izraelem

 

Cele operacyjne :

Uczeń :

§    wie czym jest Biblia i jakie jest jej znaczenie dla ludzkości,

§    zna podział Biblii na Stary i Nowy Testament,

§    potrafi również wymienić pisma, które należą do Starego i Nowego Testamentu,

§    wie, jakie treści zawiera Księga Wyjścia oraz kim jest Mojżesz,

§    definiuje termin przymierze,

§    wyjaśnia, na czym polega przymierze zawarte między Bogiem a Mojżeszem,

§    wyjaśnia związki frazeologiczne zawarte w podanym tekście biblijnym,

§    potrafi wymienić inne znane związki frazeologiczne pochodzenia biblijnego, wyjaśnić je oraz  zastosować je w praktyce.

 

Metody nauczania :

§    elementy metody analizy i twórczego naśladowania wzoru,

§    elementy metody norm i instrukcji,

§    elementy metody okazjonalnych ćwiczeń sprawnościowych.

 

Środki i materiały dydaktyczne :

§    Język polski. Podręcznik dla I klasy gimnazjum, Elżbieta Tomińska, Barbara Klimczak, Teresa Zawisza-Chlebowska, wyd. Operon, fragment Księgi Wyjścia: Przymierze Izraela z Bogiem, s.10-11.

§    Słownik frazeologiczny

 

Faza lekcji

Tok lekcji

Uwagi

Czas

Czynności nauczyciela

Wprowadzenie

§     Na początku lekcji nauczyciel sprawdza obecność oraz zajmuje się sprawami organizacyjnymi;

§     Zanim nauczyciel przejdzie do tematu lekcji zadaje uczniom kilka pytań, np. Co to jest Biblia?, Czym jest ona dla chrześcijan?, Z czego się składa?, Jaka jest jej wartość?, Co zawiera?, Kto ją napisał?;

§     Nauczyciel zapisuje temat na tablicy;

§     Prosi uczniów o otworzenie swoich podręczników na s 10,a  jednego z nich wskazuje do głośnego przeczytania znajdującego się tam tekstu: Przymierze Izraela z Bogiem;

 

 

§     Celem takiego działania nauczyciela jest przygotowanie uczniów do tematu lekcji;

10 min

 

 

 

 

 

5 min

Opracowanie materiału

§     Nauczyciel rozpoczyna omawianie tekstu od określenia zawartości Księgi Wyjścia – o czym opowiada, kto jest jej centralną postacią, jakie wydarzenia mają w niej miejsce;

§     Następnie prosi uczniów o zdefiniowanie własnymi słowami terminu przymierze, a następnie o zweryfikowanie własnych wypowiedzi z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego;

 

§     Znając już co oznacza przymierze uczniowie z pomocą nauczyciela wyjaśniają, na czym polega owo przymierze Boga z Mojżeszem; nauczyciel zapisuje wypowiedzi uczniów na tablicy w formie tabelki : w pierwszej rubryce – Co obiecał zrobić Bóg?, a w drugiej – Co obiecał zrobić Mojżesz?;

§     Kolejnym etapem lekcji jest wyjaśnienie terminu związek frazeologiczny; nauczyciel daje do dyspozycji Słownik frazeologiczny; po wyjaśnieniu własnymi słowami tego terminu, uczniowie odnajdują go w słowniku i zapisują do zeszytu;

 

 

 

§     Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w tekście innych związków frazeologicznych - Ziemia obiecania, Kraina mlekiem i miodem płynąca;

§     Uczniowie wykazują nie tylko spore zainteresowanie, ale również wiedzę na temat Biblii i Księgi Wyjścia;

 

§     Uczniowie nie mają problemów z określeniem znaczenia terminu przymierze; co więcej ich wypowiedzi są niemalże identyczne z definicją zawartą w Słowniku języka polskiego;

§     Uczniowie popierają swoje odpowiedzi odpowiednimi fragmentami z tekstu;

 

 

 

§     Uczniowie na początku sprawiają wrażenie, jakby nie znali tego określenia; w związku z tym nauczyciel zapisuje na tablicy przykład związku frazeologicznego pochodzącego z Biblii: Manna z nieba; Uczniowie szybko kojarzą fakty i szybko odgadują, co to jest związek frazeologiczny;

§     Uczniowie nie mają większych problemów  z odnalezieniem owych związków; objaśniają je i zapisują do zeszytu

 

5 min

 

 

 

5 min

 

 

 

 

5 min

 

 

 

 

 

10 min

Zakończenie

§     Na zakończenie lekcji nauczyciel proponuje uczniom ćwiczenie, które będzie polegać na wyjaśnieniu podanych związków frazeologicznych pochodzenia biblijnego :

1.           Dźwigać swój krzyż.

2.           Wizje apokaliptyczne.

3.           Pocałunek Judasza.

4.           Kozioł ofiarny.

5.           Jabłko Adama.

§     Uczniowie chętnie podejmują się tego zadania, wykazują się duża wiedzą i umiejętnościami;

5 min

 

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • bloodart.opx.pl
  •